Network Marketing

Network Marketing Nedir ?

Pazarlama Ağı Nedir?

Network Marketing Nedir ?

Bir mal veya hizmetin satış temsilcisi tarafından yüz yüze kurulacak bir ilişkiyle tanıtılması ve satılması yöntemine doğrudan satış adı verilir. Network marketing de doğrudan satışın geliştirilmiş bir versiyonudur. Network marketingde satış temsilcileri iki yolla para kazanabilirler. Bunlardan ilki, yaptıkları satışlar doğrultusunda sağladıkları kazanç iken diğeri ise ekiplerine kattıkları kişilerin yaptıkları satışlardan doğan kazançtır. Aslında network marketing, kişilere kendi işini kurma ve geliştirme imkanı sağlayan bir iş modeli olarak da kabul edilebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan network marketing, ağ pazarlama sistemi, bir firmanın satışa yönelik yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bir firmanın yaptığı araştırma sonucunda satış temsilcisi ne kadar artarsa, satışların da aynı oranda arttığı görülmüştür. Araştırmayı derinleştiren firma, satışların artmasındaki en büyük etkenin satış temsilcilerinin yakınlarıyla kurduğu iletişim olduğu yani yakınlarına tavsiye etmeleri olduğu belirlenmiştir. Firma, bu sistemi fark etmiş ve işi biraz daha ilerleterek ürünlerinden memnun kalan müşterilerine komisyon vererek, kendi ürünlerini yakınlarını tavsiye etmelerini istemiş ve başarılı olmuştur. Kısacası network marketing tavsiyeye dayalı bir pazarlama stratejisidir.

Network Pazarlamanın Tarihsel Gelişimi

Pazarlama dünyasındaki en genel görüşe göre network pazarlama faaliyeti ilk olarak Carl Rehnborg tarafından kullanılmıştır. Rehnborg 1934 yılında tavsiyenin gücünü birçok kez deneyimledikten sonra bir pazarlama yöntemi geliştirmeye karar vermiştir. Bu amaçla California Vitamin Company şirketini kurarak satış serüvenine başlamıştır.

Rehnborg daha sonra 1945 yılında sistemi daha nitelikli bir hale getirerek Nutrilite Products firmasını kurdu.  Bu şirketin kurulmasıyla birlikte birçok katlı pazarlama devi ortaya çıktı. Türkiye ise network pazarlama terimiyle 1994 yılında tanıştı. Bu sektörün tarihinde ülkemizdeki en olumsuz yanı kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur edilmesidir.  Ancak yine de ülkemizde çok sayıda firma tarafından başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Network pazarlama sürecinin nasıl yapıldığından bahsedelim.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network pazarlama süreci doğrudan satış tekniğinin tavsiye mantığıyla çalışan bir şeklidir. Ürünü sizler satın alırsınız. Ürünü bir süre kullanırsınız ve memnun kaldığınız takdirde çevrenizdeki insanlara da bu ürünü tavsiye edersiniz. Yapılan araştırmalar tavsiye seçeneğinin birçok reklamdan çok daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Doğrudan satış deneyiminde mal ya da ürünlerinizi yüz yüze ya da dışarıda pazarlayabilirsiniz. Bu satış türünde satışı yapan kişi potansiyel alıcılara kısa bir sunum yaparak onları bilgilendirir. Satışı yapan kişi yaptığı satış üzerinden kazanç elde eder. Çok katlı pazarlama olarak da ifade edilen network pazarlama versiyonunda hem kendi sattığınız ürünlerden hem de ekibinizin yaptığı satışlardan kazanç elde edebilirsiniz.

Geleneksel bir pazarlama sürecinde ürünün maliyetinin çok üzerinde bir satış fiyatı vardır. Çünkü üreten firma ürünleri toptancılara verir, toptancı firmalar perakendecilere satar. Perakendeci firmalar da kira, çalışan ücreti, depolama, reklam ya da nakliye gibi maliyetleri de eklediğinde ürün maliyetinden çok yüksek bir fiyata satışa sunulur.

İşte burada devreye Network pazarlama girer. Bu pazarlama türünde sadece bir aracı vardır. Bahsettiğimiz aracılar ise distribütörlerdir. Bu kişiler de üzerine kar koymaz çünkü üretici firma tarafından koyulmuş satış fiyatı üzerinden belirli bir komisyon alarak çalışırlar.

Network Pazarlama sürecinde anahtar temeller memnuniyet ve tavsiyede bulunmadır. Bir tüketici satın aldığı üründen memnun kalırsa insanlara tavsiye eder. Böylece ürün için sürekli artan bir talep ortaya çıkar. Ülkemizde birçok başarılı firma bu yöntemi kullanmaktadır.

Network pazarlama sürecinde ekibinizin sayısı kazancınızın miktarında önemlidir. Sizin ekibinizde ne kadar fazla kişi bulunuyorsa o oranda daha fazla para kazanırsınız.  Bu süreçte sizler de çalışacaksınız Ancak ne kadar başarılı bir ekip oluşturursanız o kadar yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Ancak network pazarlamada en zor süreçlerden biri bir ekibi yönetebilmektir.  Bir ekip oluşturarak onların sürekli satış yapmasını sağlamak zor bir görevdir. Ekibinizi oluşturduktan sonra sizi büyük bir maraton bekler. Sürekli yeni pazarlar araştırmalı ve sürekli eğitimlere katılarak kendinizi pazarlama konusunda geliştirmeye çalışmalısınız.

Türkiye’de ilk Network Pazarlama Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1990’ların başında ortaya çıktı. En büyük girişim ise Amway tarafından 1994 yılında ülkemizde faaliyete geçmesi ile yaşanmaya başlandı. İlk 10 yıl muhteşem bir düzeye tırmandıktan sonra azalmaya başladı.

Network Pazarlama ile Doğrudan Satış Modeli Aynı mıdır?

 • Aslında doğrudan satışın geliştirilmiş bir versiyonudur. Doğrudan satışta bir temsilci müşteri ya da müşteri topluluğunun yanına gider ve ürün – ürün gruplarını tanıtarak satış yapmaya çalışır. Network Pazarlamada da durum hemen hemen aynıdır. Ancak networkte üyelik katmanları olduğu için üyeliklerden de kar elde edilir.

Network Marketing Terimleri 

Network pazarlama süreci bir ekip işidir.  Yarım yüzyılı deviren bir pazarlama yöntemi olan Network pazarlama ülkemizde de yoğun olarak yürütülen bir pazarlama faaliyetidir. Şimdi sizleri bu sektörde sıklıkla karşılaşabileceğiniz terimlerden bahsedelim.

Network marketing terimleri şöyledir;

Sponsor: Network pazarlama sürecinde sponsor terimi başka bir kişiyi doğrudan işe dahil eden kişidir. Sizler üye yaptığınız ve sisteme dahil ettiğiniz kişilerin sponsoru oluyorsunuz. Bu kişinin yaptığı satışlardan, eğitiminden ve diğer faaliyetlerinden sorumlu olan kişi siz oluyorsunuz. Çünkü o kişinin çalışmalarından sizler de gelir elde ettiğiniz için sorumluluk almış oluyorsunuz.

Ortak: Network pazarlama faaliyetlerinde ortak terimi ekip üyesi olarak da bilinmektedir. Sponsor tarafından işe alınarak pazarlama ağına dahil edilen kişiler için kullanılan bir terimdir.

Kazanç Planı: Bir network pazarlama firmasının yürüttüğü proje yani işin tamamı kazanç planı olarak adlandırılır. Kazançlarınız firmanın belirlediği planlar doğrultusunda izlenir ve belirlenir.

Ödeme Planı: Network pazarlama firmalarının ödeme planı bağımsız distribütör olarak hizmet veren kişilerin nasıl para kazanacaklarını ortaya koyan modeldir. Network pazarlamada ödeme planı önemli bir detaydır.

Üst Soyağacı: Network pazarlama sürecinde sizden önce işe başlamış olan ya da sizi işe alan kişileri bildiren terimdir. Siz birini işe aldığınızı düşünün. Sonrasında sizden sonra o kişi de başkasını aldı.  Bu durumda siz diğer iki kişinin üst soyağacı oluyorsunuz.

Alt Soyağacı: Network pazarlama sürecinde görev yaptığınız firma adına işe aldığınız ya da sizin işe aldığınız kişilerin sürece dahil ettiği ortak olarak görülen kişilerdir.  Sizin aldıklarınızla birlikte onların aldığı kişiler alt soyağacınızı oluşturur. Üst soyağacındaki işiler her zaman alttaki kişilerden sorumludur.

Network Marketing

Network Pazarlama ve Saadet Zinciri Farkı Nedir?

Network pazarlama terimi saadet zinciri ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Network pazarlama firmaları bugün bünyesinde faaliyet gösteren satış temsilcileri üzerinden bir ürün ya da hizmeti doğrudan tüketicilere ulaştırırlar.  Bu pazarlama sürecinde 150 milyona yakın insan görev yapmaktadır.

Bu süreçte network pazarlamanın nimetlerinden faydalanarak insanları saadet zinciri tarzında yapılandırmalarla dolandırmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Bu süreçte Network pazarlama firmaları ile saadet zincirleri arasındaki farkı bilmek gerekir.  Aradaki farkları belirtelim;

 • Network pazarlamada fiili bir ürün satışı vardır.
 • Network pazarlamada komisyonlar ürün satışında ödenir, önceden ödenmez.
 • Network pazarlamada kayıt ettiğiniz kişi size direkt olarak para kazandırmaz. Bu kişilerin yaptığı satışlardan gelir elde edersiniz.
 • Network pazarlama firmalarında ürün iadesi çok kolaydır.

Network Marketing Ürünleri Nelerdir?

Gün geçtikçe yayılan ve 21. YY ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing büyümeye devam etmektedir. Network Marketing diğer bir adıyla ağ pazarlamasıdır. Kişinin tamamen bireysel emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına olanak sağlayan sistemdir. Bireyin çalışma saatleri kendisi tarafından hazırlanmaktadır ve sattığı ürün kadar para kazanmaktadır. Bu yüzden birçok kişi Network Marketing ürünlerini tercih etmektedir. Ağ pazarlaması yani Network Marketing ürünlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sağlıklı Yaşam ürünleri
 • Alovera küleri
 • Alovera yaprağı
 • Diş macunu
 • Enstrümanlar
 • Bakım jelleri
 • Detox
 • Makyaj malzemeleri
 • Sabun
 • Dijital aksesuarlar

Genel olarak günümüzdeki en popüler Network Marketing ürünlerinin bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Temel olarak bilinmesi gereken önemli detay aklınıza gelebilecek her ürünün planlı ve aracı ile satılması durumunda Network Marketing bünyesi altında olabilmektedir. Ayrıca her satıştan kazanılacak olan parada satılan ürünün satış fiyatı ile doğrudan orantılıdır.

Network Marketing İşi Neden Tercih Edilmektedir?

 • Esnek çalışma süreleri olması
 • Yakın – uzak akrabaların kullanılabilir olması
 • Reklam ve ulaştırma gibi ek maliyetlerin olmaması
 • Riskin yok denecek kadar az olması
 • Komisyon üzerine kurulu olması
 • Ek personel gideri olmaması
 • Ofis kiralamaya gerek kalmaması
 • Muhasebe – vergi gibi etkilerin olmaması

Network Marketing Sisteminin Tüketiciye Faydaları

Network marketing sisteminin tüketiciye en büyük yararı, aracıların ortadan çekilmesi, reklam, mağaza kirası, işçi maaşları gibi giderlerin ortadan kalkmasından kaynaklı ürünleri uygun fiyatlara satın alabilmeleridir.

İkinci avantaj ise satın alacağı ürün hakkında oldukça detaylı bilgi edinebilmesidir. Ürünü satan kişi genellikle müşterinin bir tanıdığı veya akrabası oluyor. Tüketici, satın almak istediği ürünle ilgili bilgi veren her dokümanı satış temsilcisinden alabilir hatta kendisine sözlü bir biçimde anlatmasını isteyebilir. Bu da günümüz tüketicisinin uğradığı reklam baskısı karşısında oldukça özel bir hizmettir.

Üçüncü avantaj ise daha çok perakende kanallarının gelişmediği bölgelerdeki tüketiciler içindir. Bu kişiler için ürünlere ulaşabilme satın alabilme imkanı tanıyor. Böyle yerlerde yaşayan tüketiciler, gelir düzeyleri el verse de perakende satış noktalarında istedikleri ürünü bulamadıkları için satın alamazlar. Network marketing sistemi, bu engelin üstesinden gelerek ürünün veya hizmetin tüketiciyle buluşmasını sağlar.

Network marketing ile kendi işinizi kurabilirsiniz. Nasıl kurmanız gerektiğini bilmiyorsanız Bizlere ulaşabilir bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu