AnalitikGoogle Analytics

Neden Dönüşüm alamıyorum

Neden ? Dönüşüm alamıyorum

Ziyaretçilerin neden dönüşüm yapmadan sitenizden ayrıldığını anlamak için incelenmesi gereken bu dört temel KPI’da uzmanlaşın.

Çevrimiçi pazarlama ve veri zekası çağında, her tıklama önemlidir. Sonuçta trafik, işletmenizin potansiyel başarısı için harika bir ölçümdür. Ne yazık ki, trafik, dönüşüm olmadan çok az şey ifade eder. Bol “1iktarda ziyaretçi gören ancak yeterli satış yapamayan bir fiziksel mağaza, başarısız bir iş modeli olarak kabul edilecektir. Dönüşümler olmadan, bir web sitesi sadece  başarısız olan bir sayfa olacaktır. Ayrıca Başarısız Reklam kampanyasıdır.

Dönüşüm, bir web sitesinde önceden belirlenmiş herhangi bir eylemin tamamlanmasıdır. Bu, bir posta listesine katılmak veya sosyal medya veya bir iletişim formu aracılığıyla siteyle etkileşimde bulunmak karşılığında ücretsiz içerik indirmek olabilir. Yine de, dönüşümlerin altın standardı her zaman satış olacaktır. Ürününüz veya hizmetiniz kar sağlamıyorsa, bir şeylerin değişmesi gerekir.

Web sitesi verilerini inceleyerek ve anlayarak, sitenizde kaçırdığınız satış fırsatlarını tam olarak belirleyebilirsiniz. Araçları ve yazılımları kullanarak, ziyaretçilerin ne aradığını ve neden dönüşüm sağlamadan hemen çıktıklarını anlayacaksınız.

İncelenecek veriler

Burada, ziyaretçilerin neden bir dönüşüm yapmadan sitenizden ayrıldığını anlamak için incelenmesi gereken dört temel KPI paylaşacağım. Bu verilere hakim olarak ve anlayarak, web sitenizde ve pazarlama stratejinizde gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

1. Google Analytics exit pages : Google Analytics Çıkış Sayfaları

Google Analytics’te izlenen bir web sitesinin çıkış sayfası, bir kullanıcının bir oturumu sonlandırmadan önce web sitenizle yaptığı son etkileşimdir. Google Analytics, çıkış sayfalarını bir çıkış oranı olarak adlandırarak, yüzde olarak kaydeder.

İdeal bir dünyada, herhangi bir web sitesindeki en popüler çıkış sayfası, bir dönüşümü tamamladıktan sonra teşekkür sayfası olacaktır.

Farklı bir sayfada yüksek bir çıkış oranı fark ederseniz, araştırmaya yapmaya başlayın. Bu sayfayla ilgili bir şey, ziyaretçileri dönüşüm sağlamaktan caydırıyor.

Çıkış oranının hemen çıkma oranıyla aynı olmadığını unutmayın . Hemen çıkma oranı, bir siteyi herhangi bir etkileşim olmaksızın terk eden kullanıcılarla ilgilidir. Çıkış sayfaları, kullanıcılar dönüşüme giden yolculuğa başladığında ancak işlemi tamamlayamadığında kaydedilir.

Web sitenizdeki hangi sayfaların en yüksek çıkış oranına sahip olduğunu anlayarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Bu sayfalara hemen göz atın ve kullanıcıların neden bir dönüşümü tamamlamadığını düşünün. Olası açıklamalar şunları içerir:

 • Net olmayan veya zayıf bir harekete geçirme ifadesi
 • Çok fazla adımı olan uzun bir satış hunisi
 • Ürününüz veya hizmetiniz hakkında yetersiz bilgi, kullanıcıyı dönüştürmeye ikna edememek – veya çok fazla veri, bir kullanıcının kafasını karıştırmak ve ilgisini kaybetmesine neden olmak
 • Tercih edilen ödeme seçeneklerinin olmaması ( herkes kredi kartını çevrimiçi kullanmayı sevmez)

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcıları bir dönüşümü tamamlamaya ikna etmek için bu çıkış sayfasını değiştirin. Web sitenizin özellikle bir sayfasının yüksek bir çıkış oranı varsa, bu daha kolaydır. Çıkış sayfaları sitenize eşit olarak dağılmışsa, içeriğin tamamen elden geçirilmesi ve yenilenmesi düşünmeye değer olabilir.

2. Google Etiket Yöneticisi

İnternet dünyaya pek çok fayda sağladı, ancak sabrı artırmak bu faydalar arasında değil. Orada çok fazla rekabet olduğu için, kullanıcıların bir dönüşümü tamamlamaya çalışırken herhangi bir arayüz sorununu tolere etme olasılığı düşüktür. Bu sorunları belirlemek için Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmalısınız. Maalesef Şuan ki durumda çoğu dijital pazarlama uzmanı Google Tag manager bilmiyor.

Form tamamlama tartışmasız GTM’nin en iyi kullanımıdır. Bir formun analitiğini inceler ve tamamlanmadan önce sık sık terk edildiğini görürseniz, bir şeyler yanlıştır. Kullanıcı kancanızın ucundaydı – aksi takdirde formu doldurmaya başlamazdı. Ne yazık ki, bir şey onların fikirlerini değiştirmelerine neden oldu ve siz bir satışı kaçırdınız.

Teknik bir aksaklığın suçlanmadığından emin olmak için GTM hata ayıklama modunu kullanın. Durum buysa, içe bakmanın zamanı geldi. Kullanıcıların formları doldurmadan önce terk etmelerinin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardı

 • Form çok uzun ve hantal! Yavaş ve istikrarlı bir yarışı kazanabilir, ancak çevrimiçi tüketicilerin hayatını sıkıyor
 • Gereksiz sorular. Yaş kısıtlaması olan ürünler veya hizmetler satmıyorsanız, bir kullanıcının doğum tarihini sormayın. Ürünle ilgili olmadığı sürece cinsiyet veya ırk konusunda açıklama istemeyin
 • Pop-up reklamcılık. Maalesef, buradaki diğer sitelerin günahları için yargılanıyor olabilirsiniz – başka yerlerdeki önceki deneyimler, bir kullanıcının tüm çevrimiçi formlara bakışını zedeleyebilir
 • Sağlanacak herhangi bir verinin güvenliği ve güvenliği konusunda güvence eksikliği.
 • Mobil cihaz uyumluluğunun olmaması. Tüm web trafiğinin yarısından fazlası artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden geliyor . Formunuzun böyle bir cihazda doldurulması zahmetli ve ısrarcı olmadığından emin olun

web sitesi Neden Dönüşüm alamıyorum

Formların neden tamamlanmamış yarıda kaldığına dair fikir edinmek için GTM’yi kullanmak kolay bir düzeltme olabilir ve yarı tamamlanmış anketleri başarılı dönüşümlere dönüştürebilir. Gereksiz derecede karmaşık bir kayıt süreci kadar basit bir şey için olası bir satışı kaçırmayın.

3. Search records : Kayıtları Ara

Daha önce de değindiğim gibi, tüketiciler bir işletme tarafından anlaşıldığını hissetmek isterler. Bir web sitesinin modern ziyaretçisi ideal olarak aradıklarını bulmak için arama yapmak istemeyecektir. Ziyaretçiler, ihtiyaç duydukları her şeyi gözlerinin önünde bulmak ve ürün veya hizmetinizin belirli bir sıkıntıyı çözeceğini görmek isterler.

Kullanıcılar arama işlevini kullanıyorsa, siteyi arama terimlerini kaydedecek şekilde yapılandırın. Bu, potansiyel müşterilerinizin sitenizde aradıklarını ve muhtemelen bulamadıklarını incelemek için mükemmel bir fırsat sağlar. Aradıklarını buldularsa, büyük olasılıkla bir dönüşümü tamamlamış olacaklardı.

Kullanıcıların ne aradığını anlamak, bu eksik hizmetleri uygulamak için teklifinizi iyileştirebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz anlamına gelir. Kullanıcıların sitenizde kullanılan anahtar kelimelerle eşleşmeyen bir terminoloji kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Bu, içerik yenileme ile kolay bir düzeltmedir ve bu kadar yakın olmasına rağmen bir dönüşüme çok uzak olmanın hayal kırıklığını azaltır. Performansı artıran, yedi Google Analytics özelliği yazımızı okumanızı öneririm.

4. Traffic value : Trafik Değeri

George Orwell’den söz edecek olursak,  “all website traffic is equal, but some traffic is more equal than others.” Web sitenizdeki bazı sayfalar kaçınılmaz olarak daha büyük satış ve dönüşüm potansiyeli sergileyecektir. Bir arama analizi aracına yatırım yapmak, bu sayfaları belirlemenize yardımcı olabilir, böylece finansal harcamalarınızı bunlara odaklayabilirsiniz. Google Trendler de burada paha biçilmez bir müttefik olabilir .

Web siteniz muhtemelen Google Ads gibi en az bir dönüşüm başına maliyet modeli kullanacaktır. Facebook Reklamları (Instagram Reklamlarını içerir) ve hatta Microsoft Advertising ile dönüşümlere bol miktarda yol açan birkaç tane kullanıyor olabilirsiniz.

Belki de bunlardan en kritik olanı, sitenizdeki hangi sayfaların maksimize edilmemiş potansiyele sahip olduğunu belirlemektir. SEO analizi yaparak, kullanıcıların çevrimiçi olarak ne aradıklarını daha iyi anlayacaksınız. Bunu öğrenirken, bir sayfaya çok fazla pazarlama bütçesi koyduğunuzu, diğerinde anahtar kelimelerin makul kullanımının daha büyük sonuçlar verdiğini fark edebilirsiniz.

Son olarak !!

Artık bu ölçümlerin farkında olduğunuza göre, dönüşümlerinizi hesaplamak için bunları kullanın. Bu kolayca yapılabilir – sadece dönüşüm sayısını ziyaretçi sayısına bölün, ardından toplamı 100 ile çarpın. Bu sayı size nasıl görünüyor?

Dönüşüm oranınızın bu ölçümlerden herhangi birinde eksik olduğunu düşünüyorsanız, onu iyileştirmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Herhangi bir formu basitleştirmek ve satış filtrenizi düzene sokmak
 • Yüksek çıkış oranına sahip sayfalardaki kopyayı iyileştirin ve basitleştirin
 • Bir kullanıcı ortak bir çıkış sayfasını kapatmaya çalıştığında, yenilenmiş bir CTA içeren bir pop-up eklemeyi veya hatta bir indirim veya ücretsiz ödeme sözü eklemeyi düşünün.
 • Arama kayıtlarınızı inceleyin ve teklifinizin tüketici ihtiyaç ve beklentileriyle eşleştiğinden emin olun
 • Arama trendlerini takip edin ve web sitenizdeki doğru sayfalardan para kazandığınızdan emin olun

Bu adımları izleyin ve potansiyel olarak dönüşümlerinizin arttığını göreceksiniz. Cazip bir şekilde yaklaşan bir satışı kaçırmaktan daha sinir bozucu çok az şey var. Bu küçük iyileştirmeler çok fazla iş gerektirmeyecek, ancak kâr hanenizde gerçek bir fark yaratacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu