Dijital Pazarlama

Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır?

Müşteri Sadakati Nasıl Elde Edilir?

 

Etkili ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyip uygulamaya aldınız diyelim. Hedefleriniz doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptınız ve başarılı bir kampanya yönetimi sonrasında neye odaklanmanız gerekiyor?

Sürekli olarak yeni müşteri elde etmek oldukça maliyetli bir iştir. Bu nedenle başarılı bir kampanya sonunda odaklanılması gereken kilit konu müşteri sadakatidir.

Müşterileriniz ile marka arasında bağ kurarak onları düzenli müşterileriniz haline getirmeniz maliyetlerinizi düşürecek ve size oldukça fayda sağlayacaktır.

Peki müşteri sadakati nasıl oluşturulur?

Bunun için en temel nokta hedef kitle eğilimlerini stratejinize entegre etmek için davranış analizidir.

Her şey tamam. Şimdi bu analiz için odaklanmanız gereken noktalara geçelim…

Site Trafik Metrikleri

Kullanıcılar sizi nasıl buluyor? Hangi organik / ücretli arama sonuçları dönüşüm sağlıyor? En iyi performans gösteren açılış sayfaları hangileri? Hangi demografik veriler satış hacmini arttırıyor?

Yukarıdaki sorulara cevap elde etmek için Google Search Console kullanmalısınız.

Kullanıcılar sizi nasıl bulduğunu hangi sorgular ile geldiğini takip edebilir ve en iyi performans göstergelerini elde edebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri belirli açılış sayfalarına bağlayarak analizi daha da derinleştirebilir. Bu metrikleri cihaz ya da davranış türüne ve ya demografik bilgilere göre de sınıflandırabilirsiniz.

Dönüşüm İstatistikleri

Satışlarınız nasıl performans gösteriyor? Ortalama sipariş değeri nedir? Tekrar satın alma oranınızın ortalama değeri nedir? En iyi performans gösteren ürünleriniz / hizmetleriniz nelerdir ve kullanıcının demografisi ve mevsimsel eğilimleri ile bir korelasyon var mı?

Google Analytics ya da diğer web analiz araçları bu metriklerin tamamı ile ilgili değerli bilgileri sunmaktadır.

Buradaki en önemli olayımız, satış metriklerinin analiz edilen bölümün hacmine büyük ölçüde bağlı olmasıdır. Mevsimsel ya da eğilimli satışlar sizi yanıltabilir. Bunun için ilgili metrikleri önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslayın.

Edinme ve Yönlendirme Kanalları

En fazla gelir sağlayan kanallar hangileri? Kullanıcılar hangi adımları izleyerek size ulaşıyor?

Google Analytics üzerinden yine bu metriklere ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Davranış Eğilimleri

Buraya kadar anlatılan metrikleri daha kolay analiz edebilmek için dönüşüm hunisi kullanarak dönüşüm öncesi ve sonrasındaki adımları görselleştirebilirsiniz.

Kullanıcıların davranış eğilimlerini bu şekilde analiz ederek ürününüzü daha iyi pazarlamanıza ve onların sizi neden tercih ettiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Artık kullanıcıların davranış eğilimlerini tanımladığınız için, müşteri sadakati üzerine çalışabileceğiniz yöntemler daha net hale gelecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Esas olarak trafik artışı ve iyi bir kullanım deneyimi sunan SEO müşteri sadakati elde etmek için de kullanılmaktadır.

Sitenizin sayfa yükleme hızı, mobil uyumluluk ve pratik kullanım gibi performans ile ilgili teknik yönler, müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olan önemli SEO faktörleridir.

Web sitenize erişilemiyorsa veya yüklenmesi zorsa – geç yükleniyorsa – kullanıcılar büyük olasılıkla sitenizi terk edecektir. Bu da marka ile bağ kurmasını oldukça zorlaştıracaktır.

İzlenecek önerilen KPI‘lar:

 • Organik Trafik Oranları
 • Yönlendirme Trafiği Oranları
 • Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) Konumu
 • Oturum Başına Sayfa Görüntüleme Sayısı
 • Hemen Çıkma Oranı
 • Isı Haritaları
 • En Fazla Trafik Çeken Sayfa
 • Site Açılış Hızı

Müşteri Sadakati ve Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya platformları bilinirlik ve güven duygusu oluşturmak için oldukça faydalıdır. Ayrıca hem Arama Motoru Optimizasyonu hem de Arama Motoru Pazarlaması ile büyük oranda ilişkilidir.

Özellikle markanızla bağ kurmuş kişilerin markanızın savunucuları hale getirmenize olanak tanır.

Ayrıca sosyal medya potansiyel ve mevcut müşterilerinize birbirleri ile gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma fırsatı sunar. Bu sayede marka hakkındaki deneyimlerini aktararak kullanıcılar birbirlerini bilgilendirebilir.

Sosyal medyada kullanıcılar ile hızlı iletişimi sağlayan mesajlaşma özelliklerini müşteri hizmetinizin bir parçası olarak kullanmak müşteri sadakati elde etmek için vazgeçilmezdir.

İzlenecek KPI‘lar:

 • Takipçi Sayısı
 • Etkileşim Oranları
 • Sosyal Medya Kanalları Üzerinden Elde Edilen Trafiğin Yüzdesi
 • Sosyal Medya Sohbet, Yorum ve Mesaj Yoluyla İletilen Müşteri Taleplerinin Sayısı

E-Mail Pazarlaması ve Müşteri Sadakati

E-Mail pazarlaması yoluyla müşteri sadakati elde etmek için kullanılan en yaygın iki yöntem, en son eklenen güncel içerikler ile haber bültenlerini postalamak ve mevcut müşterilerinize indirim ve fırsatlar sunarak satın alım teşvikidir.

E-Mail pazarlaması yaparken dikkat etmeniz hususları göz ardı etmemelisiniz. Spama düşme ve kötü kullanım, markanızın kara listeye alınmasına neden olabilir ve şimdiye kadar oluşturulmuş güvene ciddi şekilde zarar verir.

Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için “En Etkili E-Mail Pazarlama Yöntemleri“ yazımızı okuyabilirsiniz. Buna ek olarak Mailing sonrası izlenecek KPI’lar ise:

 • Gönderilen E-Mail Sayısı
 • E-Mail Tıklama Oranları
 • E-Mail Kanalı Üzerinden Dönüşüm Oranları

Başarı İçin Optimizasyon

Müşteri sadakatinizi geliştirmek için müşterilerinizi anlamanız gerekiyor.

Müşteri sadakati stratejisinin oluşturulması, markanın müşteri portföyüne göre farklılık gösterebilir, ancak süreç optimizasyon ve analizden geçmektedir.

Müşteri sadakati ile ilgili başarınızı satış adımlarının ötesinde kullanıcı davranışları hakkında spesifik sorulara vereceğiniz cevaplar belirleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu