Sosyal MedyaInstagram

Instagram B2B müşteri adayı oluşturma

Instagram, B2B pazarlaması için en yeni sosyal medya kanalıdır. Aslında, bir araştırma, B2B markalarının LinkedIn’e kıyasla Instagram’da 20 kat daha fazla etkileşim oluşturabildiğini buldu . Harika, değil mi? Instagram ile ilgili en iyi kısımlardan biri, size gönderilerle birlikte Hikayeler yayınlama olanağı sağlamasıdır.

B2B pazarlamacıları için içerik oluşturma için en bariz araç gibi görünmeyebilir, ancak çok etkili olabilir. Deneyimsizler için Instagram Hikayeleri 24 saat içinde kaybolur. Marka ve iş değeri katan GIF’ler, fotoğraflar ve videolar ekleyebileceğiniz bir gösterge tablosu olarak düşünün.

İçeriğiniz platformda uzun süre kalmazken, markanızı görüntüleme ve onunla etkileşim şansını artıran kullanıcıların feed’inin en üstünde belirgin bir şekilde görüntülenir.

Instagram Hikayeleri çok yönlüdür. Bunları en son ürünlerinizi tanıtmak için kullanabilir veya ilham verici bir teklifi paylaşabilirsiniz. Bu en büyük “nedenlerden” biri? Instagram Hikayeleri, pazarlama için harika bir araç olabilir. Onları markanızı tanıtmak için kullanmıyorsanız, şimdi başlama zamanı.

Daha fazla B2B müşteri adayı oluşturmak için Instagram Hikayeleri nasıl kullanılır?

Bu bölümde, B2B müşteri adayı oluşturmak için Instagram Hikayelerinden yararlanabileceğiniz farklı yollardan bahsetmek istiyorum.

Özellikle bazı B2B şirketlerinden gerçek örnekler de ekledim . Bu firmaları yakından incelemenizi öneririm.

1. Paylaşmaya değer içerik yayınlayın

B2B pazarlama dönüşüm hunisinin ilk kısmı, marka bilinirliği yaratmakla ilgilidir. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi doğrudan soğuk bir kitleye satmaya çalışamazsınız. Onların ilgisini çekmenin ilk adımı, nişiniz veya sektörünüz hakkında bir konuşma başlatmaktır.

İşte burada Instagram Hikayeleri devreye giriyor. Hedef kitlenizi eğiten veya ilginç olan paylaşmaya değer içerikler yayınlayabilirsiniz. Kendi blogunuz varsa, en son gönderilerinizi Instagram Hikayelerinizde de tanıtabilirsiniz.

Salesforce bu stratejiyi, gönderilerini tanıtmak ve olası potansiyel müşterileri çekmek için kullanır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Instagram kullanıcıları bloglarına yönlendirilmek için hızlıca kaydırabilirler.

 

Instagram B2B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Web sitesinde, blog gönderisinin sonunda göze çarpan bir CTA var. Dolayısıyla, Salesforce, dolaylı olarak daha fazla müşteri adayı elde etmek için Instagram Hikayeleri kullanıyor . Satış hunisine hızlı bir giriştir.

Asıl olası satış yaratma ve dönüştürme süreci web sitesinde gerçekleşir.

Başka bir deyişle, Instagram Hikayeleri, trafiğinizi artırmanız ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmeniz için harika bir fırsat penceresi sağlar.

Bunu Sakın Kaçırmayın.

Sadece blog gönderileri değil, aynı zamanda vaka çalışmaları, podcast bölümleri ve web seminerleri gibi diğer kaynakları Instagram Hikayeleri aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Hikayeler profilinizde yalnızca 24 saat kaldığından, bu tür kısa süreli tanıtım etkinlikleri için harikadır.

En iyi kısım?

Instagram, tanıtımı daha heyecanlı hale getirmek için kullanabileceğiniz farklı Çıkartmalar sağlar. Örneğin Vancouver merkezli yazılım şirketi Unbounce, geri sayım Etiketi’ni yeni raporları hakkında dedikodu yaratmak için kullandı.

Kullanıcıların ilgisini çekmek için, bir sonraki Hikayeler serisindeki bulgulara hızlı bir bakış sağlıyorlar.

İşte bir ekran görüntüsü:

Çok fazla zaman veya çaba harcamadan görsel olarak çekici tasarımlar yapmak için şablonlarla birlikte özel bir Instagram Story oluşturma aracı kullanabilirsiniz .

2. Bana Soru Sor

B2B alıcıları, kendileriyle şeffaf olan markalara değer verir.

Bilginizi paylaşmaya ve onlara rehberlik etmeye istekli iseniz, onların uyum sağlamasını bekleyebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizle otantik bir ilişki kurma çabası içinde, ,Bana  Soru Sor  Kısmını kullanmalısınız.

Marka bilinirliği oluşturmanıza ve müşteri adayı oluşturma çabalarınızı artırmanıza yardımcı olabilir . Bunun yanında markanızı sektörünüzde lider olarak konumlandırabilir.

Maksimum müşteri adayını elde etmek için bir etkileyiciyi veya bir uzmanı davet edebilirsiniz. Instagram , takipçilerini de çekebilir, böylece erişiminizi artırabilir ve daha fazla potansiyel müşteri elde edebilirsiniz.

Bunun için bütçeniz yok mu? Hala etrafında bir yol var. HubSpot’un Instagram Hikayelerinden ilham alın.

Sosyal medya video editörü, blog yöneticisi, e-posta ve büyüme yöneticisi ve diğerleri dahil olmak üzere çalışanlarıyla BANA SORU SOR oturumları düzenlediler. Her biri yaptıklarını paylaştı ve başkaları için ipuçları paylaştı.

Bu aynı zamanda daha fazla etkileşim elde etmek için harika bir stratejidir. Ve B2B pazarlama hunisinden anlayan herkes, dönüşümün yolunu açtığını bilir.

3. En son ürünlerinizi sergileyin

Yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız veya ürününüze yeni özellikler ekliyorsanız, bunu bir Instagram Hikayesi ile duyurun. Biraz heyecan yaratmanıza ve izleyicilerinizi sunulanlar ürün hakkında bilgilendirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, kullanıcıların yeni ürün veya özellik ile neler yapabileceğini gerçekten gösterebilirsiniz. Bu tür içerikler eğitici olduğu kadar eğlenceli de olabilir.

Sosyal medya yönetim aracı Buffer, yeni uygulamaları Remix’i tanıtmak için bu stratejiyi kullandı.

Potansiyel müşterileri çekmenin nasıl harika bir strateji olduğunu merak mı ediyorsunuz?

Sonuçta, herhangi bir web sitesi trafiği çekmiyorlar. Bu nedenle , bu Instagram Hikayelerinde güçlü bir harekete geçirme ifadesine bile sahip değiller . Özel bir teklif de yok.

Öyleyse, bu strateji B2B potansiyel müşteri oluşturma ile nasıl alakalı?

İnsanlar hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edindiklerinde, muhtemelen sitenizi kontrol edeceklerdir. Bu da onların kaydolmasını ve sonunda bir satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayabilir.

4. Sınavlar yapın

Kitlenizin ilgisini çekmenin ve ilgilerini çekmenin bir başka harika yolu da Instagram Hikayelerinde testler ve anketler düzenlemek. Hikayelerdeki Sınav ve Anket Çıkartmasını kullanarak, hedef kitlenizin ne aradığını öğrenebilirsiniz.

Pazarlama hunisinin marka bilinirliği aşamasında olanlar için, onları bir sonraki aşamaya taşımanın harika bir yolu olabilir.

Sizinle etkileşim kurmalarını sağlayabilir.

Bunun için, nişiniz veya hedef kitlenizle genel olarak ilgili sorular sormak iyi bir fikirdir.

Örneğin, ABD merkezli bilgisayar teknolojisi şirketi Oracle, bulut uygulamaları sunuyor. Java ile ilgili özel ürünleri de var. Onlar hakkında farkındalık yaratmak için aşağıdaki testi oluşturdular:

Gördüğünüz gibi hedef kitlelerinin kapsamını çok organik bir şekilde tanımlamaya çalışıyorlar. Soru şeklinde verildiği için okuyucudan istenen bir miktar katılım söz konusudur. Bu da onu daha ilgi çekici hale getiriyor.

Buna ek olarak, geri bildirim istemek için Instagram Hikayelerindeki “Soru” etiketini de kullanabilirsiniz. Video pazarlama yazılımı şirketi Wistia, takipçilerine video oluşturmalarını neyin kolaylaştıracağını sordu.

5. Müşteri geri bildirimlerini sergileyin

B2B alıcıları için en büyük endişelerden biri, satın aldıkları yatırdıkları paraya değip değmeyeceğidir.

Bu geçerli bir endişe.

Çok para yatırdıkları için bundan emin olmak istemeleri anlaşılabilir. Bir B2B pazarlamacı olarak, onların güvenini kazanmak ve onlara sağlayabileceğiniz değeri sergilemek sizin işinizdir.

Bütün bunlarda Instagram Hikayeleri resme nereden giriyor?

Çok basit – Hedef kitlenize sosyal kanıt sağlamak için size harika bir platform sağlarlar. Instagram Hikayelerinde referansları sergileyebilirsiniz.

Geçmiş müşterilerden gelen olumlu incelemeler veya onay sözleri, daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmede uzun bir yol kat edebilir.

Uzun vadede, bu strateji güvenilirliğinizi oluşturmanıza ve daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olabilir. En iyi yanı, Hikayeler aracılığıyla referansları paylaşmak için çok fazla çaba harcamanıza gerek olmamasıdır.

Potansiyel müşteri oluşturmak için, farklı Instagram Hikayeleri türlerini denemeniz önerilir. Testler, Soru-Cevap, anketler ve daha fazlası – hepsini deneyin! Hedef kitlenizde neyin yankı uyandırdığını öğrenmek için, Instagram Hikayelerinize ilişkin bilgileri düzenli olarak kontrol etmeyi bir görev edinin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu