AnalitikGoogle Analytics

Performansı artıran, yedi Google Analytics özelliği

Performansı artıran, hafife alınan yedi Google Analytics özelliği

Google Analytics, web sitesi performansını izlemek ve analiz etmek için kullanılır. Bununla birlikte, web sitenizin performansını artırmaya yardımcı olan bazı Google Analytics özellikleri vardır.

Google Analytics, birçok dijital pazarlamacının ve web sitesi sahibinin web sitelerinin performansını belirlemesine yardımcı olan, Google’ın bir web analizi ürünüdür. Yaklaşık 29 milyon web sitesi bunu bir analiz aracı olarak kullanıyor . Pek çok Google Analytics özelliği yalnızca birkaç dijital pazarlamacı tarafından bilinmektedir. Birçok kişi, belirli bir süre boyunca sayfa görüntülemelerinin nasıl olduğunu veya kaç konuşma yaptıklarını kontrol etmek için acele eder. Bu insanlar için, bu harika aracın onlar için yapabileceği şey bu – temel bilgiler. Ama bunun çok ötesinde.

Web sitenizin performansını artırmaya yardımcı olabilecek ancak hafife alınmayan bazı özellikler vardır.

Bunu ilk kez mi duyuyorsun? Endişelenmeyin, bu yüzden buradayım ve bu yazı yedi tanesini ve sitenize nasıl yardımcı olabileceklerini tartışacak.

1.Custom alert : Özel uyarı

Bu Google Analytics özelliği, raporunuza giriş yaptığınızda ve ‘özelleştirme’ açılır menüsüne dokunduğunuzda bulunabilir. Kurulum sırasında, web sitenizin trafiğinde veya davranışında bir değişiklik olduğunda e-postalarla uyarılırsınız.

Bu, günlük, haftalık veya aylık olabilir. Trafiğini veya dönüşümünü artırmak isteyen yeni başlayanlar için gözünüzü buna ayırmak çok basit. Özel bir uyarının diğer bir önemli işlevi, verilerinizdeki eğilimleri size otomatik olarak bildirmektir.

Bu, web sitenizdeki olumlu veya olumsuz olayları gerçek zamanlı olarak izlemek ve bilgilendirmek olabilir . Buradaki avantaj, herhangi bir olumsuz gelişmeyi bariz hale gelmeden düzeltebilmenizdir. Özel uyarınızı ayarlamak için aşağıdaki ekran görüntüsünü takip edebilirsiniz.

2. Channel groupings : Kanal gruplandırması

Kanal gruplama özelliği ile web sitenizin trafik kaynağını yönetmek kolaydır. Bu özellik, analiz raporunuzda varsayılan olarak bulunur ve ortak trafik kaynağınızı düzenler ve gruplandırır.

Örneğin, küçük işletmenizi büyütmek için sosyal medya taktikleri olarak Facebook ve Instagram’da bir reklam kampanyası başlattınız , kanal gruplaması, trafik kanallarının her birinin performansını karşılaştırmanıza ve analiz etmenize olanak tanır.

Bir pazarlamacının trafik kanalıyla daha spesifik olmak istemesi için, özel kanal gruplamaları oluşturabilir ve bunu raporunuza uygulayabilirsiniz.

Etkisi, verilerinizin nasıl görüntülendiğinde görülecektir, ancak verilerin kendisini değiştirmeyecektir. GA’nızda kanal gruplamasından yararlanmak için, raporunuzda oturum açtığınızda ve sol alttaki yöneticiyi bulun. Üzerine tıkladığınızda kanal gruplamalarının biri olduğu özelliklerin listesini göreceksiniz.

 

 Google Analytics

 

3. Behavior flow : Davranış akışı

Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde, içeriğiniz aracılığıyla yardım alma arzusuna ulaşmak için bir sayfadan veya etkinlikten diğerine geçerler. Kitlenizin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini, keyif aldıkları içerikleri anlamanıza yardımcı olabilecek görsel bir temsildir.

Sitenizin davranış akışı basitçe kilit noktası , web sitenizdeki sayfalara olan bağlantıları ve çıkışı gösterir. İçeriğinizi tükettikten sonra, izleyicileriniz daha fazla bilgi edinmek için başka bir bağlantıya mı tıklıyor? Yoksa tatmin olmadıkları için mi sayfadan çıkıyorlar?

Bu, hemen çıkma oranınızı artırır ve söz konusu içerik üzerinde çalışmanız gerektiğine dair net bir gösterge . Aşağıda, blogumdaki davranış akışının bir ekran görüntüsü var.

 Google Analytics Funnel

4.Ecommerce tracking: E-ticaret izleme

GA’daki e-ticaret izleme özelliği ile e-ticaret web sitenizin performansını izlemek mümkündür.

Shopify ve  woocommerce’da satış yapan bir satıcı olarak , yüksek ödeme yapan müşterilerinizin nereden geldiğini, mağazanızdaki ürünlerle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve hangi ürünün daha fazla dönüşüm sağladığını bilmek isteyeceksiniz.

Bunun bilgisi ile, yaptığınız satışların sayısını, sevdikleri ürünleri ve rakiplerinizin önünde olmaya devam etmek için düzeltmeniz gereken şeyleri hatırladığınızda sizi gülümseten müşterilerin yerini tespit edebilirsiniz.

GA’da e-ticaret izlemenin nasıl kurulacağı aşağıda açıklanmıştır

  • GA ile ilgili raporunuzda oturum açın
  • Sol alttaki Yönetici’ye tıklayın ve yeni bir pencerede olacaksınız
  • E-ticaret ayarlarına tıklayın
  • E-ticareti etkinleştirin
  • Gelişmiş e-ticaret raporlamasını etkinleştirin ve kaydedin
  • Son adım, izleme kodunuzu oluşturmaktır. Nasıl yapılacağını buradan öğrenin .

E-ticaret siteniz GA’da izlendikten sonra, gösterge tablonuzda aşağıdaki metrikler hakkında bilgi edineceksiniz; benzersiz satın almalar, gelir, miktar, dönüşüm oranı, ortalama sipariş geliri vb.

5. Demographic : Demografik

Bazı dijital pazarlamacılar, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların demografisini analiz etmenin önemini bilmiyor. Hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanı kategorisi sizin için önemli olması gereken temel ölçümlerdir.

Web sitenizin performansını artırabilecek kararlar almak için bunları kullanabilirsiniz. Örneğin, kadın giyimiyle ilgili küçük bir işletme web sitesi işletiyorsunuz ve demografi ölçümleriniz, geçen ay ziyaretçilerinizin% 80’inin 18 ve 24 yaş aralığında erkek olduğunu gösteriyorsa.

Bu, yanlış izleyiciyi hedeflediğinizi gösteren kırmızı bir UYARIDIR. Kadın giyim sektörü işletmesinin daha fazla kadın ziyaretçisi olmalıdır. Ayrıca, 18 ve 20 yaş aralığı çoğunlukla ya eğitim gören ya da işsiz olan gençlerdir. Dolayısıyla kıyafetlere harcayacak fazla paraları olmayabilir. Aşağıda, GA’nızdaki demografik ölçümleri nasıl bulabileceğiniz anlatılmaktadır.

6. Site speed report :Site Hızı Raporu

Hız, Google’ın web sitenizi sıralarken dikkate aldığı temel faktörlerden biridir. Hızlandırılmış Mobil Sayfa AMP’nin tanıtımıyla daha da belirgin hale geldi. Yaptığınız SEO hatalarından birine dikkat etmemek . Google Analytics, web sayfalarınızın yüklenme süresini izler.

Amaç, web sitenizin hızını nasıl artıracağınızı öğrenmeniz için nedenler vermektir. Yavaş yüklenen bir web sayfası, ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olur . Dikkat çekmek için yarışan birçok web sayfası varken kimse bir sayfanın yüklenmesini uzun süre beklemek istemez.

İnternet üzerinden satış yaparsanız, web sitenizin hemen çıkma oranını artırabilir veya hatta satışlarınızı kaybetmenize  neden olabilir.

7. UTM parameters : UTM Parametleri

Bazı dijital pazarlamacılar ve küçük işletmeler için bu pazarlama kısaltmasını ilk kez duyuyor olabilir. Kafanız karışmasın, UTM sadece Urchin İzleme Modülleri anlamına gelir. URL’nizin sonuna eklediğiniz kodlardır. İşletmeniz için reklam kampanyaları yürütüyorsanız bu çok önemlidir.

Örneğin Instagram, Facebook ve LinkedIn’de bir reklam kampanyası yürütürseniz ve çok fazla satış yaptıysanız, hangi sosyal medya platformlarının size daha fazla satış sağladığını bilemezsiniz.

Bunu bilmenin tek yolu, GA’da izlenen URL’lerinize kampanya parametreleri eklemenizdir. URL’yi tıklayan her kullanıcı için parametre Google Analytics’e gönderilir. Amaç, kampanyanın daha iyi performans gösterdiği platformu belirlemek ve bir dahaki sefere daha fazla satış yapmak için stratejinizi bu platformda yoğunlaştırmaktır.

Google Analytics, sitenizi her zaman sağlıklı tutmak için gereken her şeye sahiptir.

Google Analytics özellikleri, web sitenizin blog, e-ticaret veya başka herhangi bir web sitesi gibi tüm yönlerini hesaba katar .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu