Facebook

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

Facebook Reklam Modelleri ve Türleri

Sosyal platformlar içerisinde en büyük olan Facebook sürekli yeniliklere sahip olma yarışında. Kullanıcılara güncelliği ile hizmet verirken aynı zamanda reklam hizmetiyle de büyümeye devam ediyor.

Peki, reklam verirken hangi Facebook reklam modelleri sizin için en iyisi?

Reklam Verme Amacının Belirlenmesi

Facebook reklam yöneticisini açıp yeni reklam oluştur butonuna tıkladığınızda Facebook size, hedeflerinize ulaşmak amacıyla seçebileceğiniz 3 reklam kategorisi sunar. Her kategori içerisinde farklı amaçlarda kullanılabilecek reklam modelleri bulunur. Öncelikle reklam stratejinizi belirleyip hangi amaçla ne için reklam vereceğinizi belirlemeniz gerekir. Farklı amaçlara hitap eden bu 3 kategori şunlardan oluşur.

Bunlar: Bilinirlik, Pazarlama ve Dönüşüm reklamlarıdır. Bu ana kategorileri kısaca özetlemeye çalışalım ve ardından Facebook Reklam Modellerini teker teker ele alalım.

Facebook Bilinirlik Reklamları Nedir?

Markanızın bilinirliğini arttırmak için ve daha çok ürün ve hizmetlere dikkat çeken reklam türleridir. Bu reklam türleri, reklamı hatırlama olasılığı daha yüksek kişilere gösterilir. Facebook iki gün içinde kaç kişinin bu reklamları gördüğünü ve gördüğünde hatırlanırlığını ölçen bir tahmin sonucu da verir.

Facebook Değerlendirme Reklamları Nedir?

Bilinirlik oluşturduktan sonra artık insanlara ürün ve hizmetlerinizi satın almaya teşvik etme, satın almayı düşündürme, daha fazla bilgi almaya teşvik eden reklam türleridir.

Facebook Dönüşüm Reklamları Nedir?

İşletmenizle ilgilenen kişilere ürün ve hizmetlerinizi satabilmenize olanak tanıyan kısacası değerli dönüşümler alınması muhtemel reklam türleridir.

Facebook Reklam Modelleri 1: Bilinirlik Reklamları

Marka Bilinirliği Reklamları Nedir?

Bir markayı daha fazla kişiye duyurmak veya markayı öne çıkararak daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlamak amacıyla verilen reklam türüdür.

Bu reklam türü sayesinde marka daha fazla kişi ve kitle tarafından bilinir hale gelir ve insanların akıllarının bir köşesinde yer eder. Gelecekte markaya ait ürün veya hizmetlerine ihtiyaç duyan bir tüketici, markayı hatırlayarak tercihleri arasına koyabilir. Marka bilinirliği reklamında en çok yapılan hataların başında bu reklam türünden dönüşüm ve tıklama beklenmesidir fakat bu reklam türü bunları arttırmaz. Marka bilinirliği reklamları genellikle zaten marka olmayı başaranlar için ya da bütçe sıkıntısı olmayan ve bu yolla markasını büyütmek isteyen işletmeler içindir.

Marka Bilinirliği Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu reklamı seçmemelidir. Adı üzerinde marka bilinirliğini arttırma için kullanılır yani önce markanın var olmasıdır bu reklam türü marka var etmez sadece bilinirliği arttırır. Bu yüzden çok büyük markaların agresif fiyatlarla sırf göz önünde bulunmak için kullandığı bir reklam modelidir.

Marka Bilinirliği Reklamını Kimler Kullanmalı?

Bütçesi oldukça geniş olan büyük şirketler, büyük markalar ve endüstri liderleri.

Marka Bilinirliği Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt Gösterisi

Facebook Reklam Modelleri 2: Erişim Reklamları

Erişim Reklamları Nedir?

Erişim reklamlarındaki amaç, mümkün olan en fazla kişiye erişmektir. Minimun bütçe ile maksimum gösterim için erişim reklamları harika bir seçenektir.

Facebook reklamlarının geneli daha önce yapılan gönderilere tepki veren (beğeni, paylaşım, tıklama, satın alma) kişileri hedef alır fakat erişim reklamları hariç. Erişim reklam modelinde reklam, hedefleme yapılan herkese mümkün olan en fazla sayıda gösterilir ve bunu diğer reklam modellerine göre en düşük bütçeyle yapabilmek mümkündür. Hedef kitle en az 200.000 kişi olacak şekilde ayarlanırsa, bu reklam modelinden en iyi verim alınabiliyor. Erişim reklamlarında, reklamın insanlara ne kadar sıklıkta gösterileceğini ayarlayabilirsiniz.

Erişim Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Hedeflediğiniz küçük bir kitleye marka bilinirliği arttırmak ya da yerel işletmelere müşteri çekmek amacıyla kullanılabilir. Hedef kitleyi çok fazla daraltmadan olabildiğince fazla kişiye erişme amacıyla da kullanılabilir. Örneğin küçük ve orta ölçekli şirketler, yerel işletme ve mağazalar, özel bir niş ürüne sahip web siteleri. Yerel işletmelerin daha verimli olarak kullanabileceği bu reklam çeşidine bir örnek vermek gerekirse, bir lokanta menü ve kampanyalarını tanıtmak için dükkanın 1 km çevresinde bulunan binlerce kişiye erişmek amacıyla bu reklam modelini kullanabilir. Yemek, cafe, market gibi işletme kategorileri, herkesin her an uğrayabileceği tarzdadır ve özel bir hedefleme yapılmaksızın sadece lokasyon bazlı hedefleme ile bir çok kişiye erişilebilir.

Erişim Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

Yerel mağaza, dükkana sahip mağaza çevresinden trafik almaya çalışan küçük ve orta işletmeler.

Erişim Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt Gösterisi

Facebook Reklam Modelleri 3: Trafik Reklamları

Trafik Reklamları Nedir?

Yayınlanan reklama verilen bağlantıya (link) en fazla tıklamayı alarak bir web sitesi ve uygulamaya ziyaretçi yönlendirmek amacıyla kullanılır.

Trafik reklamlarında facebook, yayınlanan reklamı link tıklama olasılığı en yüksek kişilere gösterir. Facebook Algoritması göz önünde bulundurulduğunda facebook, kullanıcıların davranışlarını ölçümleyebiliyordu. Buradan aldığı verileri kullanarak trafik reklamını link tıklama alışkanlığı olan ve bunu çok fazla yapan kitleye gösterir. Daha fazla tıklama ve trafik bir web sayfası için oldukça önemlidir fakat bu trafik her zaman daha fazla satış veya değerli dönüşüm garantisi vermez.

Facebook trafik reklamları ne vaad ediyorsa onu yapar yani sitenize ve uygulamanıza sadece trafik gönderir bu trafik sonucunda web sitenizde geçirilen süre düşerse ve etki beklediğiniz gibi olmazsa şaşırmayın çünkü bu reklam modeli, trafikten sonrasının garantisini vermez.

Trafik Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Trafik reklamları özellikle içerik oluşturucuları için çok verimli olabilir. Blogunuz’da veya web sitenizde oluşturduğunuz içeriklerin (video, fotoğraf, podcast) daha fazla kişiye erişmesini istiyorsanız farklı içeriklerinizle öne çıkmak istiyorsanız trafik reklamlarını kullanabilirsiniz. Trafik reklamlarını genellikle kendini belirli bir alanda yazıları ve içerikleriyle piyasada uzman olmayı hedefleyenler için uygundur.

Eğer online bir kurs, hizmet, danışmanlık, ürün vs. satmayı planlıyorsanız yeni üye bilgileri ve kayıtlarını toplamak için etkili bir reklamla birlikte ziyaretçileri açılış sayfanıza yönlendiriyorsanız bu sizin için iyi bir reklam modeli olmayabilir. Çünkü buradaki asıl hedef bu tip dönüşümler değildir amaç trafiktir. Trafik reklamları aslında bilinirlik ve erişim reklamlarına benzer yapıdadır.

Trafik Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

Daha fazla izleyici, okuyucu veya dinleyici kitlesi oluşturmayı hedefleyen içerik oluşturucular için idealdir. Ayrıca içerikleriyle kendini uzman olarak konumlandırmayı planlayanlar içinde uygun bir reklam türüdür.

Trafik Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt Gösterisi
 • Kolleksiyon

Facebook Reklam Modelleri 4: Etkileşim Reklamları

Facebook Etkileşim Reklamı Nedir?

Bir gönderinin daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım almasını sağlayarak etkileşimi arttıran reklam türüdür.

Etkileşim şüphesiz facebook reklam modelleri içerisindeki en değerli reklam tiplerinden biridir. Facebook reklamcılığı konusuna önem veren ve sosyal medya pazarlama alanında faaliyet gösterenler bunu zaten bilir.

Facebook Etkileşim Reklamları, gönderi etkileşimi, sayfa beğenmeleri ve etkinlik yanıtları olarak kendi içerisinde üç bölüme ayrılır. Bu her bölüm aşağıda ayrı ayrı değerlendirilecek fakat öncesinde etkileşim reklamları ile ilgili genel bir tanımlama yapalım.

Etkileşim Reklamları, insanları facebook içerisinde harekete geçirmeye zorlar. Gönderinin beğeni, paylaşım ve yorum gibi etkileşimlerini maksimum seviyeye çıkartır. Facebook bu reklam modelini insanlara gösterirken, gönderilerde en çok etkileşime geçen kullanıcıları hedefler.

İçeriği gerçekten iyi ve tatmin edici olan bu reklam modeli, kullanıcılar tarafından beğenildiğinde çok kısa sürede daha verimli hale gelebiliyor. Bu tip gönderiler bir kez beğeni, paylaşım ve yorum almaya başladığında yapılan etkileşim kontrolsüz bir şekilde artar ve insanlar bu gönderi üzerinde daha fazla vakit geçirmeye başlar. Bu da facebook açısından bakıldığında önemli bir değer ifade eder. Reklamlar etkileşim aldıkça maliyetleri de düşer.

Reklamlar sadece beğeni ve etkileşim almaz bu etkileşimlerle birlikte tıklama ve dönüşüm gibi değerli eylemlerde elde edilebilir. Bunun yanında gönderiler etkileşim aldıkça daha da fazla etkileşim alır fakat gönderi ilk kez yayınlandığında henüz beğeni ve paylaşım almadığı için ilk zamanlarda etkileşim az olur. İlk etkileşimi almak işin zor kısmıdır bunun için reklamınızı 3. dünya ülkelerinde yayınlamakla işe başlayabilirsiniz. Böylece ilk 50, 100 arası etkileşimi bu yolla başlatıp sonrasında hedef kitlenizi değiştirebilirsiniz.

Daha önceki gönderilerinize tepki veren kişileri yeniden hedefleyip yeni gönderileride görmelerini sağlayabilirsiniz. Bu retargeting işlemi sayesinde bu kitleyi kullanarak benzer kitleler (Lookalike) oluşturabilir etkileşimleri iki katına çıkartabilirsiniz. Bu iyi bir dönüşüm yöntemi olabilir dönüşüm reklamlarında bu konuyu zaten ele alacağız.

Etkileşim Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Etkileşim reklamlarının 3 bölüme ayrıldığından bahsetmiştik. Şimdi bu reklamların ne amaçla kullanıldığını teker teker ele alalım.

Gönderi Etkileşimi Ne Amaçla Kullanılır?

Gönderinin sosyal bir kanıt elde etmesini istiyorsanız gönderi etkileşimini kullanabilirsiniz. Gönderi etkileşimi reklamlarını facebook, reklamlara daha fazla tepki veren kişilere gösterir bu sayede gönderi hızlıca beğeni ve paylaşım almaya başlar. Gönderi ilk kez yayınlandığında hiç beğeni, yorum, paylaşım yoksa öncelikle bir sosyal kanıt oluşturulmalıdır. Bunun için 3. dünya ülkeleri hedeflenirse çok hızlı bir şekilde sosyal kanıt oluşmaya başlar. Hızlıca bir çok beğeni, yorum ve paylaşıma ulaşan bu reklamın artık sosyal kanıta da kavuşmuş olur.

Bir çok etkileşim beğeni ve paylaşım alan bu reklam bu şekilde beğenildiğinde belki reklam verene pek fazla bir şey kazandırmayabilir. Fakat bu reklamı dönüşüm reklamına çevirdiğinizde belirli bir sosyal kanıta ulaştığı için etkisi çok büyük olabilir. Facebook reklamcılığında bu taktik bir çok reklam veren tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Gönderi Etkileşimi Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Erişimi ve farkındalığı arttırmak isteyenler
 • Retargeting için hedef kitle listeleri oluşturmak isteyenler
 • Gönderiler için sosyal kanıt oluşturmak isteyenler
 • Viral olma potansiyeli olan içerikleri test etmek isteyenler

Gönderi Etkileşimi Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Slayt

Sayfa Beğenmeleri Ne Amaçla Kullanılır?

Sayfanızın beğeni ve takipçi sayısını arttırmak için kullanabileceğiniz bir reklam türüdür. Bu reklam türü sayfanızı beğenecek olan kişilere gösterilir ve bu sayede sayfa beğenileriniz hızla artar. Yeni işletmeler ve yükselmeyi hedefleyen yeni facebook sayfaları bu modeli kullanarak sayfa beğenilerini yükseltebilirler.

Beğeni sayısı fazla olan bir sayfa insanlara güven verir. Çok beğenili sayfa demek daha fazla güven demektir ayrıca sayfanızın beğeni sayısı arttığında ileride sayfanızda yayınlayacağınız gönderiler hızlıca dönüşüme, trafiğe ve etkileşime dönüşebilir.

Maliyeti biraz fazla olsa da yükselmeyi hedefleyen her işletme fan sayfasının beğenisini arttırmalıdır. Aynı kategoride 100 beğenisi olan bir sayfayla 100.000 beğenisi olan bir sayfa aynı değildir.

Sayfa Beğenmeleri Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Marka bilinirliğini arttırmak ve kitleye güven vermek isteyenler
 • Daha fazla sosyal kanırt isteyenler
 • Gönderi erişimini arttırmak için takipçilerini arttırmak isteyenler

Sayfa Beğenmeleri Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Slayt

Etkinlik Yanıtları Ne Amaçla Kullanılır?

Bir seminer, etkinlik veya toplantılar düzenliyorsanız etkinliklerinize katılması muhtemel kişileri bu reklamlarla hedefleyebilirsiniz. Etkinlik yanıtları reklamı vermeden önce sayfanızda bir etkinlik oluşturmalısınız. Reklama çıktıktan sonra etkinliğiniz sponsorlu olarak hedef kitlenizin haber akışında görünmeye başlar. İnsanların etkinliklere katılıp katılmayacağını soran bu reklam modeliyle ilgilenen kişiler, eğer etkinliklere katılmak istiyorum yanıtını verirse etkinlik kişilerin facebook takvimine otomatik olarak eklenir.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken nokta bu reklam modelinin etkinlik oluşturmakla herhangi bir alakasının olmamasıdır. Etkinlikle öncelikle sayfada oluşturulmalıdır sonrasında reklama çıkılmalıdır.

Sayfa Beğenmeleri Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Parti Organize Edenler
 • Seminer Vermeyi Planlayanlar
 • Ürün Lansmanı Yapmak İsteyenler
 • İş Etkinlikleri Planlayanlar
 • Online Seminer ve Kurs Lansmanı Yapmak İsteyenler

Etkinlik Yanıtları Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Slayt

Facebook Reklam Modelleri 5: Uygulama Yüklemeleri

Uygulama Yüklemeleri Reklamı Nedir?

Uygulama yüklemeleri reklamları, bir mobil uygulamanın yüklenme sayısını arttırmak amacıyla kullanılır.

İşletmenizin veya web projenizin herhangi bir mobil uygulaması varsa ve bu uygulamayı daha fazla kişiye tanıtmak istiyorsanız bu reklam modelini kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirleyip uygulamanızı tanıtmaya başladığınızda facebook, daha önce bu tip reklamları tıklayıp uygulama yüklemiş kişilerin önüne çıkartır.

Bu reklam hedefi diğer reklam modellerine benzemez ve alternatifi yoktur çünkü uygulamayı bir mağaza kütüphanesinden çeker. Örneğin, Google Play veya App Store.

Uygulama türleri uygulama türüne ve cihaz tipine göre farklılık gösterebilir. Uygunsuz uygulamalar bu reklam modelinde yayınlanmayabilir.

Uygulama Yüklemeleri Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Sadece uygulama yüklenmesini arttırmak ve uygulamayı daha fazla kişiye duyurmak için kullanılır.

ygulama Yüklemeleri Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

Uygulama geliştiricileri ve işletmeye özel geliştirilen uygulamalar için idealdir.

Uygulama Yüklemeleri Reklam Formatları

 • Tek Video
 • Tek Resim
 • Carousel
 • Slayt

Facebook Reklam Modelleri 6: Video Görüntülemeleri

Video Görüntülenmeleri Reklamı Nedir?

İnsanlara duyurmak istediğiniz bir videonuz varsa video görüntülenmeleri reklamlarını kullanabilirsiniz.

Video görüntülenmeleri reklamları sadece video görüntülenmeleri alır başka hiç bir amaca hitap etmez. Bir ürün satışı yapmak, online bir hizmete daha fazla kayıt formu toplamak gibi hedefleriniz varsa bu reklam modeli size uygun olmayabilir.

Bu reklamlar sadece video görüntüleyen kişilere gösterilir başka bir hedefiniz varsa bu reklamdan verim alamazsınız. Videonuzu daha fazla kişiye ulaştırarak marka ve ürününüzün bilinirliğini arttırmak amacıyla bu reklamı kullanabilirsiniz.

Video reklamlarının önemli bir özelliği de yeniden hedefleme amacıyla kullanılabilmesidir. Örneğin reklamınız bir süre gösterildikten sonra videonun %25 ini, %50 sini, %75 ini veya %100 ünü izleyen kişileri ayırıp bu kişilere yeniden hedefleme yapılabilmesi mümkündür. İzlenme oranını sadece yüzde olarak değil dakika olarak ta filtreleyebilirsiniz. Örneğin videoyu 3 saniye, 2 dk ya da 5 dk izleyenler gibi.

Bu reklam modelinde on binlerce kez gösterilen bir videonun %100 ünü izlemiş kişileri tekrar hedefleyerek bu kitleye bir dönüşüm reklamı gösterebilir ve reklamdan dönüşüm elde edebilirsiniz. Facebook reklamları doğru kullanıldığında gerçekten çok güçlü bir pazarlama kanalına dönüşebilir.

Video Görüntülemeleri Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Ürün ve hizmetin videolu olarak tanıtımı için ve marka bilinirliğini arttırmak için kullanılabilir. Bunun yanında yeniden hedefleme yapmak için videonun büyük bir bölümünü izleyen kişilere özel kitleler oluşturarak ayrıştırabilirsiniz. Video görüntülenmeleri çok popülerdir fakat bir elinizde bir video varsa bunun yerine gönderi etkileşimi reklamını kullanmak daha akıllıca olabilir.

Video Görüntülemeleri Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Soğuk kitleler için marka bilinirliği yaratmak isteyenler
 • Yeni bir ürün veya hizmet tanıtarak aynı zamanda bu izlenmelerden kitleler oluşturmak isteyenler
 • Markasının güvenini arttırmak isteyenler

Video Görüntülemeleri Reklam Formatları

 • Tek Video
 • Carousel
 • Slayt

Facebook Reklam Modelleri 6: Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamı Nedir?

Potansiyel müşterilere ait iletişim bilgilerini yakalamak amacıyla oluşturulan reklam türüdür.

Potansiyel müşterilere ulaşmak için müşterilerin e-posta ve telefon bilgileri yakalamak için normal şartlarda kişiler bir web sayfasına yönlendirilir. Web sayfasında bir açılış sayfası oluşturularak müşterilerin formu doldurması sağlanır.

Bu reklam modelinde iletişim bilgilerinin girilmesi için müşteri web sayfasına yönlendirilmez. Reklamı oluştururken yaratılan form verileri facebook veri tabanında tutulur. Formu dolduran müşteri facebook dışına çıkmadan reklamın içerisinde kayıt işlemini tamamlamış olur.

Facebook bu reklam modelini daha önce bu tip formları dolduran kişilere göstermeye çalışır. Böylece reklamın etkisi daha üst seviyeye çıkmış olur.

Potansiyel müşteri formuyla toplanan iletişim bilgileri (e-posta, ad soyad, telefon vb.) facebook içerisinde depolanır. Bu listeyi kullanmak üzere Csv ya da Exel formatında indirebilir ya da zapier gibi bir crm e entegre ederek listeye daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini aldıktan sonra süreç tamamen reklam verenin ikna kaabiliyeti ve teklifine bağlıdır. Eğer teklifinizle ilgilenen müşterilere ikna etmek amacıyla kısa zaman içinde ulaşmazsanız teklifiniz unutulur ve sonuca ulaşmaz. Bu reklam modeli özellikle danışmanlık hizmetleri ve genel hizmetleri telefon veya e-posta ile sonradan pazarlama amacıyla kullanılır. Diğer bir kullanma amacıysa e-posta listeleri oluşturup büyütmek içindir. Bir e-posta listeniz yoksa veya listenizdeki kişi sayısı azsa bu reklamlarla listenizi büyütebilirsiniz. Oluşturduğunuz e-posta listesindeki kişilere özel hedef kitleler oluşturarak bu kişilere dönüşüm reklamları çıkabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Pazarlama amaçlı bir e-posta listesini sıfırdan oluşturmak isteyenler
 • E-posta listelerini büyütmek isteyenler
 • Yeniden hedefleme amacıyla e-posta toplayıp özel hedef kitle oluşturmak isteyenler
 • Marka ve hizmetleri telefon, sms veya e-posta ile pazarlayabilmek için müşteri bilgisi toplamak isteyenler

Potansiyel Müşteri Bulma Reklam Formatları

 • Tek Resim
 • Tek Video
 • Carousel
 • Slayt

Facebook Reklam Modelleri 7: Mesaj (Messenger) Reklamları

Mesaj (Messenger) Reklamları Nedir?

Mesajlar Reklamları, insanları sayfanızdaki facebook messenger’ a veya WhatsApp’ a doğrudan mesaj göndermek üzere yönlendirmeyi sağlar.

Bu reklam modeli sayesinde ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişileri mesaj yoluyla ikna etmek için direk olarak messenger’ a yönlendirebilirsiniz. Bu reklam tipi çok fazla popüler olmasa da aslında en hızlı müşteri bulma yöntemlerinden biridir.

Bu reklamlardan en iyi şekilde yararlanmak için bir mesaj robotuna ihtiyaç olabilir. Aynı anda onlarca kişiye hizmet verebilecek büyüklükte bir satış ekibiniz yoksa, mesajları otomatik yanıtlayan bir yazılım sayesinde ürün ve hizmetlerinizle en çok ilgilenen kişileri bir funnel a sokabilirsiniz. Ya da en ciddi müşterileri içerisinden ayrıştırarak onlarla direk kendiniz konuşabilirsiniz.

Mesaj reklamlarında önemli bir kural vardır, ilk mesajı müşteriniz size göndermediği sürece siz ona mesaj gönderemezsiniz.

Ayrıca reklamlarla size ulaşıp size mesaj atan kişilere sonradan toplu olarak otomatik mesaj atabilir ve bu sayede ürün ve hizmetlerinizi daha kısa yoldan pazarlayabilirsiniz.

Mesaj (Messenger) Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak amacıyla potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanılabilir. Ayrıca mesaj listeleri oluşturup bot yazılımları ile otomatik olarak ürün ve hizmetlerin pazarlanması amacıyla da kullanılabilir. Son zamanlarda bu bot yazılımları ile atılan otomatik mesajlardaki tıklanma oranlarının (CTR) %50 artış gösterdiği söylenmekte ve bu reklam tipinin oldukça verimli olduğundan bahsedilmektedir.

Mesaj (Messenger) Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Yarışmalar düzenlemek isteyenler
 • Potansiyel müşteri yakalamak isteyenler
 • Otomatik mesajlarla (bot) ürün ve hizmet pazarlamak isteyenler
 • Funnel içerisinde müşteri çekmek isteyenler
 • Etkileşimlerle marka bilinirliği ve güvenini arttırmak isteyenler

Mesaj (Messenger) Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt

Facebook Reklam Modelleri 8: Dönüşüm Reklamları

Bu reklam kategorisi potansiyel müşterileri dönüşüm reklamları sayesinde gerçek müşteriye dönüştürmeyi amaçlar. Dönüşümler, Katalog Satışları ve Mağaza Ziyaretleri olarak üç bölüme ayrılmaktadır.

Dönüşüm Reklamları Nedir?

Dönüşüm reklamları, insanları web sitesine, mobil uygulamaya ya da messenger a yönlendirerek ürün veya hizmet satın almalarını sağlar.

Marka bilinirliği, değerlendirme ve etkileşimden sonra elde edilen hedef kitle dönüşüm reklamlarıyla asıl hedefe ulaşır. Dönüşüm reklamları, dönüşüm elde edilecek kişilere gösterilir fakat bunun öncesinde kullanılan tüm reklam modellerinden elde edilen trafik bir facebook pixeli ile takip edilmiş olmalıdır. Facebook pixel ile veri toplamadan verimli bir dönüşüm sistemi kurmak zordur. Dönüşüm reklamları bir Dijital Pazarlama sürecinin nihai amacıdır. Tüm reklamların asıl amacı değerli eylemlerle insanların bir şeyler satın almasını sağlamaktır.

Facebook Pixel ile veri toplanıp hedef kitle oluşturduktan sonra dönüşüm reklamlarına başlanır. Dönüşüm reklamlarındaki bir sonraki aşama ise reklamlardan gelen trafiği haftalık en az 20,30 dönüşüme çevirmektir. Bu sürece de Dönüşüm Optimizasyonu denir. Dönüşüm optimizasyonunun tam olarak oturması için 50 dönüşüm olayının gerçekleşmesi gerekmektedir.

Dönüşümler arttıkça reklamınız daha iyi optimize olmaya başlar ve haftalık 100 civarında dönüşüm elde etmeye başladığınızda EBM niz (CPA) düşmeye başlar bu sayede hem reklamınız hem de siz mükemmel bir konuma gelmeye başlarsınız.

Bir dönüşüm olayı sadece ürün satmakla ilgili değildir. Bir kayıt formu ya da bir mesaj almak gibi olaylar da dönüşüm sayılabilir bunu reklam verme aşamasında seçebilirsiniz. Dönüşüm reklamlarında (Hatta Facebook Reklamcılığı’ nda) unutulmaması gereken en önemli nokta facebook pixel kullanmaktır.

Dönüşüm Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Facebook Dönüşüm Reklamları, dijital pazarlamanın ana hedefi olduğu için her koşulda kullanılmalıdır. Dönüşüm reklamlarında yapılan en büyük hata, direk olarak dönüşüm reklamları vermektir. Bunun yerine daha önceden facebook pixel e toplanmış datayla oluşturulmuş bir hedef kitleye ihtiyaç bulunur. Facebook Pixel in dönüşüme etki edebilecek kitleyi toplaması çok önemlidir fakat reklam verirken sosyal kanıtı bulunan reklamları kullanmak dönüşümü arttırabilir. Etkileşim Reklamları bölümünü gözden geçirerek öncelikle etkileşimi iyi olan ve sosyal kanıt toplanmış bir reklamı dönüşüm reklamına çevirmek normale oranla çok dönüşüm getir.

Dönüşümler optimize olmaya başladıktan sonra benzer hedef kitlelere de ulaşarak yatay ve dikey ölçeklendirme yaparak reklamları kopyalayabilirsiniz.

Dönüşüm Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Web sitesinden ürün ve hizmet satmak isteyenler
 • Abonelik satmak isteyenler
 • Açılış sayfalarını test etmek isteyenler

Dönüşüm Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt
 • Kolleksiyon

Facebook Reklam Modelleri 9: Katalog Satışları

Katalog Satışları Reklamı Nedir?

Katalog satışları web sitenizdeki ürünleri otomatik olarak reklam içeriğinde gösterir ve bu yolla ürün satışı hedeflenir.

Katalog satışları web sitenizdeki ürünlerden dinamik reklam içerikleri oluşturur. Birden çok ürünü slide şeklinde reklam içeriğinde gösterebilir. Facebook bunu bir katalog beslemesi kurulumu yaptığınızda kullanabilir bu tip bir reklam hazırlamadan önce web sitenizdeki ürünlerden bir katalog beslemesi oluşturarak facebook a yüklemeniz gerekmektedir. Bu katalog bir dosyadır dosya içerisinde ürün adı, kategorisi, resim url si ve fiyatı gibi veriler bulunur bu veriler bir kez hazırlanıp facebook’ a yüklendiğinde sürekli güncellenmesi gerekmektedir. WordPress ve shopify gibi e-ticaret sistemleri bunu otomatik yapabilir.

Bu reklam modeli özellikle dönüşüm için kullanılır fakat “yeniden pazarlama” (Remarketing) olarakta kullanılabilir. Örneğin, web sitenizi ziyaret eden bir kişi bir ürün kategorisiyle ilgilenip kategorideki ürünlerin sayfalarına baktığında, bu ürünleri facebook reklamları ile bazı teklifler-indirimler ile destekleyip tekrar aynı kişilerin önüne çıkartmak mümkündür. Bu sayede dönüşüm optimizasyonu da yapılmış olur.

Katalog Satışları Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Katalog satışları reklamları özellikle e-ticaret siteleri için çok etkili olabilir. En son ürünlerin tanıtımları otomatik olarak bu yolla yapılabilir fakat dikkat edilmesi gereken nokta, alakasız hedef kitlelere alakasız ürünler göstermektir. Hedefleme çok iyi yapılmazsa bu reklam türü reklam verene para kaybettirebilir. Marka bilinirliği oldukça yüksek şirketler agresif reklam bütçeleri ile sürekli yeni ürünlerini bu yolla tanıtabilirler fakat hedeflemenin ve yeniden pazarlamanın doğru kullanılmadığı zamanlarda özellikle küçük, orta ölçekli e-ticaret siteleri bu reklamı kullanırken dikkat etmelidir.

Katalog Satışları Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Yeni ürünlerini otomatik olarak insanlara tanıtmayı hedefleyen büyük e-ticaret siteleri
 • Yeniden pazarlama yapmayı hedefleyen küçük ve orta ölçekli e-ticaret siteleri
 • Marka bilinirliği yüksek tanınmış mağazalar

Katalog Satışları Reklam Formatları

 • Carousel
 • Resim
 • Kolleksiyon

Facebook Reklam Modelleri 10: Mağaza Ziyaretleri

Mağaza Ziyaretleri Reklamı Nedir?

Mağaza ziyaretleri reklamları yerel işletmeler ve fiziksel mağazalara müşteri kazanmak için kullanılır.

Mağaza ziyaretleri erişim reklamlarına çok benzer özelliktedir. Erişim reklamlarını “Facebook Reklam Modelleri 2: Erişim Reklamları” bölümünde ele almıştık. Mağaza ziyaretleri reklamı işletmenizin veya yerel mağazanızın belirli bir yarıçap mesafesindeki (eğer seçtiyseniz, ilgi alanı ve demografi ile hedeflediğiniz) kişileri mağazaya çekmek için kullanılmaktadır. Birden çok mağazanız varsa ve aynı kampanyayı birden çok mağaza için çıkmak istiyorsanız her mağazanın yarı çapını ayrı ayrı seçebilirsiniz.

Hedeflediğiniz kullanıcıların eğer mobil aygıtlarda konumu açık durumdaysa, hedeflene herkes bu radara girebilir. Mağaza ziyaretleri reklamlarını kullanabilmeniz için mağazanızın konumunu (adresini) facebook sayfanıza (Business manager içerisine ilgili alana) ya da profile girmeniz gerekmektedir. Bu reklam modelini kullanarak reklamda belirlediğiniz kapsama alanına konum verisi açık olan herkesi sokabilirsiniz.

Mağaza Ziyaretleri Reklamları Ne Amaçla Kullanılır?

Dönüşüm reklamları kategorisinde olmasına rağmen mağaza ziyaretleri reklamları diğer türleri gibi satış garantisi vermez. Reklamlar diğer dönüşüm reklamlarında olduğu gibi satın alma olasılığı en yüksek kişilere gösterilmez fakat birden çok yerel mağaza sahibi olan bir reklam veren için süreci oldukça kolaylaştırır.

Eğer insanların fiziksel olarak gelip (Restoran, dükkan, butik vb.) ürün ve hizmetlerinizi satın almasını, farkındalığın artmasını istiyorsanız iyi bir seçenektir.

Mağaza Ziyaretleri Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

 • Fiziksel bir mağazası bulunan yerel işletmeler (Restoran, butik, market vb.)
 • Marka bilinirliğini arttırmak isteyen işletmeler

Mağaza Ziyaretleri Reklam Formatları

 • Resim
 • Video
 • Carousel
 • Slayt
 • Kolleksiyon

Sonuç

Bu rehberdeki reklam modellerini teker teker inceleyip doğru hedefi bulabilirsiniz fakat amacınıza uygun bir reklam seçtiğinizde yazılanlar kadar iyi bir tabloyla karşı karşıya kalamayabilirsiniz. Hangi reklam modelini kullanmaya karar verirseniz verin, test yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Bazı uzak durulması gereken şeyler var fakat bunun yanında sizi amacınıza ulaştırabilecek bir çok reklam modeli de var. Reklam kampanyaları yönetirken yapılan testlerde bir çok garip durumla karşılaşabilirsiniz. Bir erişim reklamı dönüşüme dönüşebilir, etkileşim reklamları trafiğe dönüşebilir veya dönüşüm reklamları da inanılmaz etkileşimler alabilir. Bazı durumlarda facebook algoritmasını anlamak zorlaşabilir ancak her zaman amaca uygun reklam kampanyaları oluşturmak size fayda sağlar.

Tecrübelerimize göre size bazı tavsiyeler vermemiz gerekirse;

 • İyi dönüşüm getiren bir kampanyayı değiştirmeyin
 • Gerektiğinde bütçeyi arttırmayı bilin
 • Facebook Pixel düzgün çalışmıyorsa veya yoksa boşuna reklamlara para harcamayın
 • Dönüşüm optimizasyonunu sürekli yapın
 • Raporlara bakarak her veriyi okuyup analiz edin
 • Baştan kötü giden bir reklamınız varsa çok zorlamayın ve yenisini oluşturun
 • Görselleri, sloganları ve videoları üstünkörü hazırlamayın
 • Bir reklamı oluşturduktan sonra hiç bir şeye dokunmadan en az 24 saat bekleyin
 • Test yapın

Bu rehber sayesinde iyi bir Dijital Pazarlama uzmanı olamayabilirsiniz fakat dikkatlice okursanız mevcutta ne kadar çok hata yaptığınızı anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu