Facebook

Facebook reklamları alaka düzeyi puanı nasıl artırılır?

Facebook Reklam Alaka Düzeyi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Facebook reklamları alaka düzeyi puanı nasıl artırılır?

Facebook reklamları alaka düzeyi puanı, reklamlarınızın rakiplerinizle kıyaslandığında hedef kitlenize ne kadar uyumlu olduğunun önemli bir göstergesidir. Alaka düzeyi puanı ne kadar yüksekse, Tıklama Başına Maliyet (TBM) o kadar düşük ve Tıklama Oranı (TO) o kadar iyi olur.

Facebook alaka düzeyi puanı, bir reklamverenin Facebook reklamlarının hedef kitleleriyle 1 – 10 arasında ne kadar iyi tepki verdiğini gösteren metriktir. Bu puan oldukça önemlidir, çünkü kullanıcıya reklam gösterme maliyetlerini etkileyebilir.

Facebook’a göre 1-10 arasında bir ölçek kullanıyor; bu, 1’in, reklamınızın aynı kitleyi hedefleyen diğer reklamlardan daha az alakalı olduğu ve 10’un da reklamınızın daha alakalı olduğu anlamına geliyor.

Facebook reklamları alaka düzeyi nasıl hesaplanır?

Facebook alaka düzeyi puanınızı belirlemek için kullanılan algoritma, reklamlarınızla yapılan etkileşimlere dayanır. Google reklam kalitesi puanınızı etkileyen tıklama oranlarında olduğu gibi Facebook, reklamınızın alaka düzeyini ölçmek için reklamlarınızla olan bağlantıları (ve bunların eksikliğini) tartar.

Olumlu katılımlar:  Reklam tıklamaları, uygulama yüklemeleri ve video görünümleri.

Olumsuz katılımlar: Bir kullanıcının herhangi bir nedenle “Bu reklamı görmek istemiyorum” u tıklaması.

Facebook destek sayfasında, “reklamların göreli alaka düzeyi hakkında genel bir fikir vermek için faktörlerin toplandığını  ve bunların 1-10 arasında ölçeğe dönüştürüldüğünü söylüyor. Peki bu durum, Facebook’un reklam açık artırmasını etkiliyor mu? Hayır etkilemez. Facebook’a göre, 1-10 puan, bir reklamın kullanıcıya gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermede kullanılan hesaplamanın bir parçası değildir. Yani puanınızı yükseltmek performansı doğrudan etkilemez, ancak reklamınızı göstermeyle ilişkili maliyetleri etkileyebilir.

Facebook alaka düzeyi neden önemlidir?

Reklamlarınızın alaka düzeyi puanı önemlidir. İyi bir alaka düzeyi puanınızın olması aşağıdaki gibi avantajlar sağlar:

-Reklamlarınızın tıklama başına maliyetlerini düşürür

-Reklamlarınızın alaka düzeyini farklı izleyicilerle test etmeye yardımcı olur

-Diğer reklamlara göre etkileşimi izlemek için bir optimizasyon aracı olarak kullanılır

Facebook’un algoritmasının temel amacı insanlar için önemli olan içeriği göstermektir.  Facebook, organik içeriği sponsorlu içerikle değiştirmeye dikkat eder ve bu işlemi yalnızca sponsorlu içeriğin ilgi seviyesinin yüksek olduğu kanıtlandığında yapmak ister. Reklamlarınızın alaka düzeyinin düşük olması durumunda, hedef kitlenize gösterilmeleri daha pahalı hale gelir.

Facebook’un destek sayfası, alaka düzeyi puanının “reklam performansına doğrudan bağlı olmadığını” belirtse de AdEspresso’dan alınan veriler, alaka düzeyi puanları yüksek olan reklamların tıklama başına maliyetlerin yanı sıra genellikle daha fazla ilgi gördüğünü gösteriyor.

Facebook Reklam Alaka Düzeyi Puanı

İyi alaka düzeyi nedir?

7-10 arasındaki herhangi bir puan, 1-10 ölçeğinde ortalamanın üzerinde bir alaka düzeyi puanına işaret eder. Alaka düzeyi puanınız ne kadar yüksek olursa aynı kitleyi hedefleyen diğer reklamlara kıyasla reklamlarınızın görünürlüğü de o kadar yüksek olur.

Facebook alaka düzeyi nasıl görüntülenir?

Reklamınız 500 gösterim aldığında, alaka düzeyi puanını görüntüleyebilirsiniz.

Facebook alaka düzeyi puanınızı nasıl görebilirsiniz:

1.Facebook Reklam Yöneticisi’ni açın.

2.Bir kampanya seçin.

3.Bir reklam grubu seçin.

4.Reklam grubundan bir reklam seçin.

5.“Alaka Puanı” başlıklı sütun için sağa kaydırın.

Facebook reklamları alaka düzeyini artırmanın yolları

Uygunluk puanınızı nasıl artıracağınıza dair resmi bir plan yoktur. Ancak bu puan, reklamlarınızın hedef kitlenize ne şekilde yanıt verdiğini gösterir.

Uzmanlar bu durumu “reklamınızın mutlak kalitesinin bir göstergesi değil. Bunun yerine, hedef kitlenizin reklamları ne kadar ilgi çekici bulduğuyla ilgili ”olarak açıklar.

1. Hedeflemenizi iyileştirin

Reklamlarınızın alakalı olmasını sağlamanın en hızlı yollarından biri, Facebook kitle hedeflemenizi daraltmaktır . Hedeflemeniz çok genişse, reklamlarınızı iletilerinize alışık olmayan kullanıcılara sunma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

2. Hedef kitlenizi tanıyın

Doğru kitleyi hedefleyebilmek farklı bir şeydir; hedef kitleniz için gündelik dilde kaliteli bir reklam mesajı hazırlayabilmek farklı bir şeydir. Mesaj dilinizi belirlemek için önce hedef kitlenize hakim olmanız gerekir. O nedenle herhangi bir reklam yayınlamadan önce alıcı kişilerinizi doğru tanımlamalısınız.

3. Facebook reklam kampanyalarınızı geliştirin

Facebook, alaka düzeyi puanının reklam kalitesinin bir göstergesi olmadığını iddia etse de katılımın bağlılığa dayandığını biliyoruz. Hedef kitlenize bağlanan güzel reklam öğeleri ve kampanyalar, ilgi puanınızı etkileyebilecek şekilde etkileşime geçecektir.

4.Değişken reklam

Reklamlarını zaman zaman yenilemelisiniz. Çünkü kullanıcı sürekli olarak aynı reklamı görmekten sıkılacaktır. Yeni görseller, yeni videolar  ve yeni içerikler her zaman daha etkilidir.

5.Reklam görseli

Her kitlenin tepki verdiği reklam bileşeni farklıdır. Kimisi görsel/video gibi daha hızlı anlaşılabilecek uzantılara tepki verirken, bir başkası metin kısmındaki ifadelere dikkat eder. Görsel ve metinlerde verdiğiniz mesajın kitle ile alakalı olmasına özen gösterin.

6.Aynı kitleye farklı reklamlar

Aynı kitleye aynı zaman içerisinde farklı reklamları gösterebilirsiniz. Bu tepkileri ve alaka düzeyini ölçebilmeniz için size puan kazandırır.

Alaka düzeyi puanına “Raporlar” sekmesinden “Reklamlar”ı tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Buradan reklamlarınızın ayrı ayrı alaka düzeyini görebilirsiniz.

Sonuç

Facebook kampanyalarınızda olabildiğince kırılımlı ilerlemek optimizasyon yapma alanınızı daha da genişletir. Örneğin kampanyalarınızı yaş ve cinsiyet özelinde kırmak hangi reklamın hangi yaş aralığında ilgi görüp görmediğini bu vesileyle anlayabilir ve buna göre yaş kırılımını genişletir ya da daraltabilirsiniz. Alaka düzeyini arttırabilmek için hedef kitlenizi mümkün olduğunca daraltmakta fayda var. Nedeni de geniş bir hedef kitle hedeflediğinizde herkesin ilgisini çekmek çok kolay olmayacaktır dolayısıyla reklamlarınıza verilen tepkiler az olabileceğinden alaka puanınız da düşük olacaktır.

Reklamlarınızı belirli aralıklarla güncellemek ve yeni reklam oluşturmak size avantaj sağlar. 3 aydır aynı kullanıcının ilgisini aynı reklamla çekmek oldukça zor olacaktır. Bunu sıklık metriğinden görebilirsiniz.

Reklamlarınızın kreatifi yani görsel ve metinlerine odaklanmakta fayda var. Hedef kitlenizin reklamlarınıza vereceği reaksiyonu tahmin etmeye çalışın ve görsel içeriğini ve reklam metnini buna göre düzenleyin. Facebook son yıllarda video içeriklerin daha fazla dikkat çektiğini ve etkileşim yarattığını belirtmekte. Siz de video tarzı içeriklerle alaka düzeyi puanınızı artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu