Dijital Pazarlama

Apple’ın Dijital Pazarlama Stratejisi

Apple’ın Dijital Pazarlama Stratejisi

Apple’ın pazarlaması, benzer tanınırlık ve  yüksek gelir düzeylerine ulaşmak isteyen diğer şirketler için bir referans haline geldi. İster üst düzey bir içerik pazarlama ajansı olun, ister bir yazılım şirketi  veya E-Ticaret yapıyor olun , en büyük pazarlama ipuçlarını Apple’dan öğrenebilirsiniz .

İşte şirketin en çok bilinen 10’u teknikler:

1. Basitlik.

Apple pazarlamasında, ürünlerin nereden ve nasıl satın alınacağına dair ayrıntılı bir bilgi yoktur. Bunun yerine, reklamlar ve diğer pazarlama mesajları çok basittir – tipik olarak ürünü gösterir ve kendi adına konuşmasına izin verir. Gösterişli gürültüyü dışarıda bırakın, içeriği en aza indirin ve mesajınızı çeviren basit grafikler gösterin.

2. Ürün yerleştirme.

Apple, cihazlarını televizyon programlarına ve filmlere aktaracak bütçeye sahip, ancak başlamak için sorun değil daha küçükçok. Herhangi bir pazarlamacı, bir ürünü etkileyici Instagram veya Snapchat gibi sosyal medya sitelerinde paylaşabilecek. Bir kez etkileyici ürününüzü paylaşır ve takipçilerine ne kadar faydalı olduğunu gösterir, tohum ekilir ve yönlendirmeler yapılır.

3. İncelemelerden yararlanın.

Müşteri geri bildirimleri aşağıdakiler için önemlidir: her şey, özellikle bir hizmetin, ürünün veya herhangi bir yeni girişimin sürümünde. Apple, müşterilerinden yorum alma konusunda iyidir – siz de yapabilirsiniz. Sosyal medyada veya bir inceleme web sitesinde görünen bir referans veya inceleme karşılığında ücretsiz bir deneme veya örnek sunulabilir. Müşteriler sadece talep ederek inceleme yapmak istiyorlar. Bir kupon veya başka bir özel fırsat sunuyorlar.

4. Benzersiz değer önerisi.

Apple’ın pazarlama stratejisinin büyük bir kısmı, fiyat savaşlarına asla karışmamalarıdır. Muhtemelen rakiplerin herhangi birinden çok daha yüksek olmasına rağmen fiyatlarına sadık kalıyorlar. Bunu yapabilirler çünkü benzersiz değerlerini pohpohlamaya odaklanırlar.

Apple ayrıca, onu kendi başına bir ürün sınıfına sokan harika özellikler ve kapsamlı uygulamalarla harika bir kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanıyor. Apple’ın sunduğu cihaz ne olursa olsun, müşterinin daha yüksek fiyatı ödemeye değer olduğunu düşünmesini sağlıyorlar. Bu düşünce yöntemi, herhangi bir ürün veya hizmet ortamını pazarlamak için kullanılabilir. Sadece sizi piyasanın geri kalanından ayıran şeylere odaklanın.

5. Dikkat çeken.

Müşteriler, ürünlerinizi satın alırken ve kullanırken rahat hissetmek için eylemde görebilecekleri temel değerler olan bir şeyi temsil ettiğinizi bilmek ister. Bu ürünün ötesine geçiyor.

Mesajlaşma tutarlılığı, hedef kitlenizin inançlarını güçlendirir; markanızın temsil ettiği şeyi sunacağına her zaman güvenilebilir.

6. Deneyimsel pazarlamayı geliştirin.

Herkes bir ürün yapabilir, ancak çoğu müşteri için akılda kalan ve onları tekrar tekrar gelmeye ikna eden bir deneyim yaratamaz. Apple, bir rock konserine gidecek hissi veren ürün lansmanlarından, film tarzı reklamlara, alışveriş deneyiminde devrim yaratan mağazalara ve çevrimiçi mağazalara kadar, müşteri deneyimleri fikrini icat etti.

Müşterilerin hatırlayacağı bir deneyim yaratmanın bir parçası, deneyimi oluşturmak ve genel sunuma duyusal boyutlar eklemek için hikaye anlatma sanatını kullanmaktır. Bu, müşteriyi içine çeker, daha az bir ürün için alışveriş yapmak gibi hissettiriyor.

7. Hedef kitleye odaklanmak.

Apple müşterilerini dikkatle incelediğinden, onlarla kendi dillerinde nasıl konuşacaklarını biliyorlar, bu da daha derin bir bağ oluşturuyor ve daha fazla satış yapılmasını teşvik ediyor.

 

Apple, yalnızca kafa karıştırmaya ve bunaltmaya hizmet eden terim ve açıklamalardan kaçınarak, müşterilere rekabetin henüz çözemediği yeni bir düzeyde ulaşmanın bir yolunu buldu. Müşterinizi, sosyal medyada nasıl etkileşime girip konuştuklarını incelemeye odaklanın ve ürününüzün veya hizmetinizin en çok ilgilendikleri yönleriyle konuşun ve kullanacakları kelimeleri kullanın.

8. Yaptığınız şey konusunda gizemli davranın.

Gizemli olaylar bunun için yapılır, sence de öyle değil mi? Pazarlama yaklaşımı, markanın neyin peşinde olduğunu büyük gizem açıklanana kadar gizli tutan ürün sürümleri ve yeni duyurularla bir sonraki adımda ne yapacakları konusunda biraz gizemli. Bu, müşterilerin sabırsızlığını döndürür ve onları Apple’ın sunduğu şeye ihtiyaç duyup duymadıklarını düşünmek yerine ne olursa olsun satın almalarını sağlayacak şekilde  His uyandırır.

9. Duygusal pazarlamayı geliştirin.

Apple  reklamlarında, bellek boyutuna veya pil ömrüne odaklanmak yerine, mutlu insanları iPad ve iPod’larıyla iyi vakit geçiriyor. Apple’ın kullandığı viral hareketi oluşturma olasılığı çok  yüksek. Bu, tüm içeriğin temeli olarak güçlü görseller, duygu yüklü dil ve olumlu bir üslupla herhangi bir iş alanı veya şirket tarafından taklit edilebilir.

10. Görselleştirme ve yaratıcılık.

İnsanların her zaman kelimelerle bombalandığı bir içerik dünyasında yaşıyoruz. Bu yüzden videolar bu kadar popüler hale geldi. Müşteri deneyimi üzerinde daha büyük bir etki yaratabilecek çok daha az kelime ve daha fazla resim var.

çağdaş acar eğitim

Apple’ın, sadece 10 kelimelik reklamları bile vardı çünkü kelimelerin, özellikle kelimelerin fazlalığının müşteriler ve potansiyel müşterilerde yankı uyandıran şey olmadığını anlıyorlar. Pazarlama kampanyaları oluştururken, daha az kelime, özellikle daha derin bir duygusal düzeyde yankılanan görüntüler verildiğinde, izleyici için daha fazla anlam ifade eder.


Yaratıcılık her şeydir. Apple, dünya çapında artan satışları artırmaya devam eden bir pazarlama stratejisine sahiptir. Herhangi bir şirket, bu dersleri pazarlama stratejileri dahilinde uygularsa ve bu taktikleri hem yeni hem de mevcut ürün ve hizmetler için kullanmaya devam ederse aynısını yapabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu